AUGINTINIŲ DEHELMINTIZACIJA (NUKIRMINIMAS)
Vienas iš svarbiausių naminių gyvūnėlių priežiūros aspektų yra dehelmintizacija. Dehelmintizacija arba “nukirminimas” vaidina svarbų vaidmenį bendrai mūsų kačių ir šunų sveikatai ir ilgaamžiškumui.
Kas yra kačių ir šunų dehelmintizacija (nukirminimas)?
Šunų ir kačių nukirminimas yra vidinių parazitų, paprastai žinomų kaip kirminų, pašalinimo iš kačių ir šunų virškinimo trakto procesas. Šie parazitai yra apvaliosios kirmėlės, ankilinės kirmėlės, kaspinuočiai ir kt. Vaistai nuo kirminų yra specialiai skirti išnaikinti šiuos parazitus, kad būtų užtikrinta mūsų augintinių sveikata.
Kodėl katėms ir šunims reikalingas gydymas nuo kirminų?
Vidiniai parazitai gali kelti didelį pavojų kačių ir šunų sveikatai. Jie gali sukelti įvairių problemų, įskaitant virškinimo trakto sutrikimus, svorio kritimą, anemiją, prastą augimą ir sunkiais atvejais organų pažeidimus ar net mirtį. Kai kurie kirminai gali būti perduodami net žmonėms, tad dehelmintizacija yra labai svarbi siekiant užkirsti kelią parazitų plitimui, apsaugoti mūsų augintinių sveikatą ir visos šeimos gerovę.
Kada ir kaip dažnai reikia atlikti nukirminimą?
Dehelmintizacijos dažnis ir laikas priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant augintinio amžių, gyvenimo būdą ir poveikio riziką. Apskritai, šuniukai ir kačiukai turėtų būti dehelmintizuoti pradedant nuo jauno amžiaus. Suaugusios katės ir šunys turėtų būti reguliariai dehelmintizuojami, paprastai kas tris ar šešis mėnesius, nors tai gali skirtis priklausomai nuo individualių aplinkybių. Būtina pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, kad nustatytumėte tinkamiausią jūsų augintinio kirminų šalinimo grafiką.
Kačiukų nukirminimas (dehelmintizacija)
Kačiukai dažnai gimsta su vidaus parazitais arba įgyja iš savo motinų. Kačiukų nukirminimas paprastai atliekamas nuo šeštos jų gyvenimo savaitės, dažniausiai 1-2 savaitėmis prieš pirmąją vakcinaciją. Iki 6 mėnesių, rekomenduojama dehelmintizuoti kačiukus kas mėnesį. Vėliau, nukirminimas suaugusioms katėms turėtų būti atliekamas kas 3-4 mėnesius. Vaistai nuo kirminų paprastai skiriami per burną ar ląšinami ant odos. Reguliarus dehelmintizavimas per visą kačiuko gyvenimą padeda išvengti parazitų perdavimo ir palaiko sveiką jų augimą bei vystymąsi.
Šuniukų nukirminimas (dehelmintizacija)
Panašiai kaip kačiukai, šuniukai yra jautrūs kirminams, kuriuos gali gauti iš mamos ar aplinkos. Šuniukų kirminų šalinimas paprastai pradedamas jau nuo mėnesio amžiaus, vėliau gydymas atliekamas kas mėnesį, kol jiems sukaks pusė metų. Svarbu atkreipti dėmesį, jog dehelmintizacija yra būtina atlikti prieš vakcinaciją.
Kaip žinoti ar augintinis turi kirminų?
Kirmėlių užkrėtimas katėms ir šunims gali pasireikšti įvairiais simptomais. Nors kai kurie augintiniai gali nerodyti jokių pastebimų požymių, būtina būti budriems ir stebėti, ar nėra jokių galimos kirminų problemos požymių.
Štai keletas bendrų simptomų, kurie gali reikšti, kad jūsų augintinis turi kirminų:
-
Apetito ir svorio pokyčiai: kirminai gali paveikti augintinio apetitą, todėl padidėja arba sumažėja alkis. Svorio netekimas nepaisant normalaus ar padidėjusio maisto suvartojimo taip pat gali būti kirminų požymis.
-
Virškinimo problemos: nuolatinis viduriavimas ar vėmimas. Galite pastebėti, kad pasikeitė jūsų augintinio išmatų konsistencija arba spalva.
-
Prasta kailio būklė: kirminai gali atimti iš naminių gyvūnėlių būtinų maistinių medžiagų, todėl kailis tampa blankus ar sausas.
-
Letargija ir silpnumas;
-
Pilvo išvaizda: kai kurios kirminų rūšys, pavyzdžiui, apvaliosios kirmėlės, gali sukelti pilvo paburkimą arba išsipūtimą. Šis simptomas dažniau pasireiškia jauniems šuniukams ir kačiukams.
-
Niežulys ir dirginimas: naminiams gyvūnėliams, turintiems kirminų, gali atsirasti niežulys ir diskomfortas aplink išangę, dėl ko gyvūnas gali trinti užpakalį į žemę ar kasytis.
Svarbu pažymėti, kad šie simptomai gali rodyti ir kitas sveikatos problemas, todėl labai svarbu pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.
Dehelmintizacija atlieka itin svarbų vaidmenį palaikant mūsų mylimų kačių ir šunų sveikatą ir gerovę. Laiku užtikrinant tinkamą augintinių nukirminimą galime užkirsti kelią vidinių parazitų plitimui ir apsaugoti savo augintinius nuo su tuo susijusių pavojų sveikatai. Visada pasitarkite veterinarijos klinikoje su veterinarijos gydytoju, kad sužinotumėte, koks dehelmintizavimo grafikas ir vaistai tinkamiausi jūsų augintiniui!