Šunų Ir Kačių Kraujospūdis | Vilnius Vet
top of page

ŠUNŲ IR KAČIŲ KRAUJOSPŪDIS

Šuo ir katinas guli ant žolės

Nuėjus pas gydytoją visada pamatuojamas Jūsų kraujo spaudimas. Gyvūnams tai atlikti taip pat aktualu. Kada tai turėtų būti daroma? Gyvūnams kraujospūdis turėtų būti matuojamas chirurginių operacijų metu, po traumų, taip pat labai svarbu matuoti kraujospūdį vyresniems gyvūnams kasmetinės profilaktinės apžiūros metu.

Panašiai kaip žmonėms, šunims ir katėms hipertenzija paskatina akių, širdies, inkstų ir neurologines ligas. Dažniausiai hipertenzija, kaip antrinė liga, atsiranda vyresniems gyvūnams. Pavyzdžiui, katėms hipertenzija būna lėtinių inkstų ligų arba hipertiroidizmo (padidėjusio skydliaukės aktyvumo) pasekmė; šunims tai dažniausiai atsiranda dėl lėtinių inkstų ligų arba Kušingo sindromo. 61 % kačių ir 93 % šunų su lėtinėmis inkstų ligomis ir apie 87 % kačių su negydomu hipertiroidizmu turi sisteminę hipertenziją. Priešingai nei žmonėms, pirminė hipertenzija gyvūnams reta. Todėl diagnozuojant hipertenziją, būtina ištirti, ar gyvūnas neserga prieš tai išvardintomis ligomis. Sveikiems gyvūnams, nuo 8 metų amžiaus atliekant kasmetinę profilaktinę apžiūrą, rekomenduojama pamatuoti ir kraujospūdį.

Normalus kraujospūdis šunims ir katėms yra: sistolinis 140-160 mmHg, diastolinis <90 mmHg. Šunų kraujospūdžio normos ribos gali daugiau varijuoti pagal veislę – mažų šunų kraujospūdis didesnis nei didelių veislių šunų.

Gyvūnams kraujo spaudimas gali pakilti dėl streso, todėl gydymas netaikomas, kol kraujospūdis nėra didesnis nei 200 mmHg, išskyrus atvejus, kai gyvūnas serga ligomis, kurias hipertenzija gali pagilinti. Norint išvengti didesnių paklaidų, kraujospūdis matuojamas pirmiausia, prieš visas kitas procedūras, kol gyvūnas nėra per daug susijaudinęs. Taip pat matavimai atliekami bent 5 kartus. Mūsų klinikoje naudojami „petMAP“ prietaisai, leidžia gana tiksliai pamatuoti kraujospūdį, išvedant vidurkį, taip pat pritaikomi bet kokio dydžio gyvūnui. Procedūra neskausminga ir greit atliekama.

Gyvūnai su aukštu kraujo spaudimu gali nerodyti jokių išorinių simptomų. Jei simptomai pasireiškia, dažniausiai pastebimi akių pažeidimai. Hipertenzija gali būti staigaus apakimo, kraujavimo iš nosies, kraujo šlapime, kraujo dėmių tinklainėje ar išsiplėtusių vyzdžių priežastis.

bottom of page