Kačių Nėštumas ir Kačiavimasis | Vilnius Vet
top of page

KAČIAVIMASIS

Mergina laiko tris mažus kačiukus

Ką reikėtų žinoti prieš užsimezgant naujoms gyvybėms, kaip tinkamai prižiūrėti jau besilaukiančią katę ir į ką atkreipti dėmesį jai kačiuojantis, kad mažieji augintiniai gimtų sveiki ir augtų stiprūs.

PRADŽIA

Prieš leisdami savo katytei tapti motina palaukite, kol ji subręs ne tik lytiškai, bet ir fiziškai. „Nors kates galima poruoti ir per pirmąją rują, rekomenduojama palaukti antros“, – tikina Žvėryno veterinarijos gydyklos gydytoja Rasa Savickaitė. Vadinamasis morčius kačių pasaulyje prasideda kasmet nuo vasario, kuomet dienos pradeda ilgėti ir šviesėti. Nors skirtingų veislių katėms tai gali pasireikšti skirtingai, paprastai šis laikotarpis trunka nuo 3 iki 15 dienų. Ovuliacija katėms įvyksta 3-4 rujos dieną, tad tuomet ir geriausia ją suleisti su katinu.

„Geriau vežkite katę pas katiną, o ne atvirkščiai, mat patelė šiuo atveju patiria mažiau streso“, – pataria R.Savickaitė. Anot jos, nereikėtų nerimauti, jei katė iš pradžių neprisileidžia patino, mat tai visiškai normalu. Pats poravimasis paprastai trunka 10-15 sekundžių, tačiau geriausia katinams leisti tai padaryti kelias paras iš eilės, tuomet didesnė tikimybė, kad sulauksite pagausėjimo.

NĖŠTUMAS

Jei pastebėjote, kad katytės apetito svyravimus, ji tapo ramesnė, o apie ketvirtąją savaitę jos speneliai tapo rausvesni – gali būti, kad jūsų augintinė laukiasi. Kiti požymiai: pilvo laižymas, ant jo sumažėja plaukų, kartais gali pasitaikyti net ir rytinis pykinimas. „Jau nuo 16 paros katei galima atlikti echoskopiją, o 20 dieną po truputį galite užčiuopti vaisius“, – pasakoja veterinarijos gydytoja.

Jei nėštumas pasitvirtino, katytę reikėtų prižiūrėti kiek atidžiau, nei įprastai. Pasirūpinkite, kad niekas jos neužgautų, kad gyvūnėlis kuo mažiau stresuotų ir galėtų pailsėti nuo didelio pašalinio triukšmo. „Nėštumo metu katytę galite pradėti po truputėlį maitinti mažų kačiukų maistu, kuriame daugiau vitaminų ir baltymų. Tik nekeiskite maisto spontaniškai, pradėkite nuo nedidelių dozių įprastame ėdale, kol galiausiai liks tik mažiems kačiukams skirtas maistas“, – aiškina R.Savickaitė.

GALIMOS KLAIDOS

Anot veterinarijos gydytojos, nėštumo metu nerekomenduojama katėms duoti papildomų skanėstų, mat kačiukams augant didėja katės pilvo tūris, spaudžiamas skrandis ir mažėja jos apetitas. Suvalgiusi kelis skanėstus katė pasijus soti, tačiau negaus jai taip reikalingų maistinių medžiagų. „Pasistenkite nėštumo metu jos neleisti į lauką, taip išvengsite papildomų pavojų ne tik dėl kitų gyvūnų, bet ir dėl ligų“, – sako veterinarijos gydytoja.

Ypatingai katytę saugokite nuo blusų, erkių ir kirminų, mat šie parazitai nesunkiai perduodami ir mažyliams. Dar prieš ruošdamiesi būsimam nėštumui įsitikinkite, kad augintinė neturi šių kenkėjų, pasirūpinkite dirželiu nuo blusų ir erkių. Besilaukiantį gyvūnėlį laikykite šiltoje patalpoje, įrenkite jai erdvų ir patogų guolį.

KAČIAVIMASIS

Paprastai katė mažylius nešioja 60-65 dienas, tai yra vidutiniškai 9 savaites. Vienoje vadoje gali būti nuo 1 iki 9 kačiukų. „Pagrindiniai požymiai, kad po poros valandų prasidės kačiavimasis: kniaukimas, nerimavimas, vaikščiojimas ratais, kai kurios katytės gali netgi slėptis. Jei jūsų augintinė draugiška ir nesislepia, ant jos spenelių galite pastebėti pieno lašelių“, – pasakoja R.Savickaitė.

Prieš gimdymą katės paprastai prausiasi aplink makštį, laižo spenelius. Prasidėjus sąrėmiams katės murkia, manoma, kad taip jos raminasi ir malšina skausmą. „Maždaug per 10-15 minučių nuo pirmųjų stangų turi pasirodyti kačiukas. Jis gimsta maišelyje užpakaliuku arba galvyte į priekį. Abu variantai visiškai normalūs“, – tikina veterinarijos gydytoja. Anot jos, jei pirmasis kačiukas nepasirodo per valandą, reikėtų kviesti veterinarijos gydytoją, nes gali būti, kad kačiukas įstrigo. Normali pertrauką tarp mažylių gimimo 15-30 minučių, per tą laiką katė gali nueiti paėsti arba atsigerti, tai irgi visiškai normalu.

PAGALBA KATEI

Dar prieš gimdymą paruoškite katei tinkamą guolį. „Geriausia, kad tai būtų kartoninė dėžė. Tuomet jos šone išpjaukite landą, pro kurią katė galės laisvai įlįsti ir išlįsti. Viršų palikite uždengiamą, kad laikas nuo laiko galėtumėte pažiūrėti, kaip jai ten sekasi“, – pataria R.Savickaitė. Guolio dugną išklokite popieriniu rankšluosčiu, kurį galėsite vis pakeisti. Jokiu būdu nenaudokite laikraščių, ar kito popieriaus, ant kurio kas nors atspausdinta spalvotais dažais.

Paprastai kačiavimasis turėtų būti natūralus procesas, į kurį žmogui kištis nederėtų. Jis užtrunka apie 6-7 valandas, priklausomai nuo kačiukų skaičiaus. Jei matote, kad viskas trunka ilgiau, kreipkitės į veterinarijos gydytoją, mat gali būti, kad kilo komplikacijų ir katei reikės padėti.

„Jei jūsų katei tai pirmieji kačiukai, sekite, kaip jai pavyksta susitvarkyti. Maišelius, kuriuose gimsta mažyliai, motina suėda. Tai visiškai normalu, mat iš jų ji gauna sau daug naudingų medžiagų“, – sako veterinarijos gydytoja. Tik gimusius katinėlius motina nulaižo taip stimuliuodama kraujotaką ir kvėpavimą. Be to, ji patrumpina ir jų bambagysles.

„Jei matote, kad katė savo mažylių nelaižo, ištraukite juos iš maišelio, kuriame gimsta, ir paduokite katei. Paglostykite ją, paskatinkite, padrąsinkite, gali būti, kad to užteks. Jei katė vaikų atsisako, imkitės motinos vaidmens – nušluostykite kačiukus, sušildykite“, – aiškina R.Savickaitė. Anot jos, paprastai tokie atvejai pasitaiko retai, bet visko gali būti.

Galimos komplikacijosDažniausiai kačiavimosi metu pasitaikančios komplikacijos:

  • placentos užsilaikymas. Derėtų paskaičiuoti maišelių bei kačiukų skaičių, mat gali būti, kad placenta užsilaiko viduje, o tai katei pavojinga. Kreipkitės į veterinarą.

  • vaisiaus užstrigimas. Stebėkite gimdymo laiką, jei kilo įtarimų, kad kačiukas gali būti užstrigęs, kuo greičiau kreipkitės į veterinarą. Jei užstrigo tik katinėlio snukutis, o virkštelė liko nepažeista, greičiausiai mažylį pavyks išgelbėti, tačiau jei jis užstrigo jau ties pilvuku, padėti nebepavyks.

  • pernešiojimas. Reikėtų žinoti, kada apytiksliai katė buvo apvaisinta, mat pasitaiko atvejų, kad gimdymas neprasideda laiku. Tuomet prireiks Cezario pjūvio. Kai kurių veislių katėms iš viso rekomenduojama neleisti gimdyt (pvz. persų), mat jų mažylių galvos labai didelės, o tai didina vaisiaus įstrigimo pavojų.

  • gimdos plyšimas. Anot veterinarijos gydytojos, tai retais atvejais pasitaikanti komplikacija, tačiau visko būna.

  • gimdos uždegimas. Apie parą po gimdymo katė valosi, gali būti kraujo, tačiau šeimininkai retai jį mato. Visgi jei pastebėjote smirdančias žalsvai rudas išskyras, kreipkitės į veterinarijos gydytoją, mat tai uždegimo požymis.

  • mastitas. Tuomet katė neduoda pieno, tad reikėtų pasirūpinti kačiukų maitinimu.

  • negyvi kačiukai. Ši komplikacija paprastai pasitaiko, jei katei buvo duota vaistų, kurie veikia embriotoksiškai, t.y. pakenkia kačiukams.

 

PIRMOS MAŽYLIŲ DIENOS

 

„Maždaug savaitę mažųjų kačiukų patariama iš viso neliesti. Jei viskas gerai, pati motina jais pasirūpins“, – sako veterinarijos gydytoja R.Savickaitė. 3-4 savaičių mažyliams jau pradėkite siūlyti mažiems katinėliams skirtą maistą, o 8 savaičių juos jau galima atjunkyti nuo motinos. Tik darykite tai palaipsniui, neatimkite visų kačiukų iš karto, stebėkite, kaip reaguoja katė.

Jei auginate kačiukus sau ir neketinate jų atiduoti į kitus namus, atsiskyrimas įvyks natūraliai ir savaime. Pastebėsite, kad katė nustoja vaikus maitinti pienu, tuomet moko juos medžioti bei išgyventi savarankiškai.

bottom of page