KAČIŲ CHLAMIDOFILA
Kačių chlamidofila, anksčiau žinoma kaip chlamidiozė, yra dažniausia konjunktyvito priežastis. Chlamidofila serga apie 5 – 10% kačių populiacijos. Apie 30 % kačių su lėtiniu konjunktyvitu nustatoma chlamidofila, tai ypač būdinga 2 – 6 mėnesių amžiaus kačiukams iš gyvūnų prieglaudų. Klinikiniai požymiai paprastai pastebimi per kelias dienas po užsikrėtimo, pradžioje atsiranda vandeningos išskyros iš vienos arba abiejų akių. Dėl diskomforto katės akys gali būti primerktos. Ligai progresuojant, atsiranda vokų patinimas, konjunktyvos paraudimas, akių išskyros pasikeičia iš vandeningų į tirštas gelsvas, pūlingas. Infekcija taip pat gali sukelti nosies išskyras, lengvą čiaudulį, karščiavimą, letargiją ir pneumoniją. Negydoma infekcija linkusi tapti lėtine, trukti savaitėmis ir mėnesiais. Chlamidofila gali sukelti lėtinį kiaušintakių uždegimą, lemti nevaisingumą.
Chlamidofila gydoma sistemiškai antibiotikais, taip pat naudojami lašai akims. Galima kates vakcinuoti nuo chlamidofila infekcijos. Vakcina ne visuomet padeda išvengti infekcijos, bet tikrai naudinga užkertant kelią sunkiam klinikiniam ligos pasireiškimui. Mūsų klinikoje galite savo kates paskiepyti vakcina „Purevax“, po kurios susidaro imunitetas ne tik chlamidofila, bet ir infekcinio rinotracheito, kalicivirozės, panleukopenijos ir leukemijos infekcijoms. Katės vakcinuojamos nuo 8 savaičių amžiaus.
Chlamydophila felis – intraląstelinės Gram neigiamos bakterijos. Jos dauginasi kvėpavimo takų gleivinės ląstelėse, sukelia dirginimą, kas iššaukia simptomus. Jos taip pat gali daugintis virškinimo trakto arba lytinių organų gleivinėje, tai dažniausiai simptomų nesukelia arba sukelia vietinius.
Bakterijos perduodamos viršutinių kvėpavimo takų išskyromis: kontaktuojant su užterštais paviršiais (narvas, maisto, vandens dubenėliai, drabužiai), kontaktuojant su užsikrėtusios katės burna, nosimi ar akių išskyromis, taip pat lytiškai ir transplacentiniu keliu jaunikliams.
Katinai nešiotojai klinikinių požymių neturi, bet gali platinti bakterijas su akių išskyromis, lytiškai.
Šunims chlamidiozė gali būti ūmios, paūmės arba lėtinės formos. Dažniausiai pasireiškia keratitu arba keratokonjunktyvitas, taip pat būdingi simptomai: karščiavimas su bronchopneumonija, kosulys, nuovargis, anoreksija, vėmimas, viduriavimas, neurologiniai simptomai.
Žmonės šia liga užsikrėsti gali per paukščių išmatas.
Mūsų klinikoje atliekami ekspres-testai chlamidiozės diagnozavimui.