NARVO REŽIMAS
ŠUNIUKO ROJAUS KŪRIMAS
Mums visiems reikia specialios vietos, kurią galėtume vadinti sava – mūsų tvirtovės. Jūsų augintinis nieko nuo Jūsų nesiskiria. Viena iš svarbiausių sąlygų auginant sveiką šuniuką yra jo asmeninės erdvės sukūrimas. Šiuo atveju narvai yra puikus sprendimas. Tiek šuniukus, tiek ir suaugusius šunis lengvai galima išmokyti pamėgti savo narvą. Narvo režimas nėra nei žiaurus, nei neteisingas. Tačiau prieš uždarant į narvą šuniukui turi būti suteikiama proga gerai palakstyti ir išsituštinti. Atvirkščiai, neprotinga ir daug pavojingiau yra leisti savo šuniukui laisvai vaikštinėti po namus be priežiūros, graužti Jūsų daiktus ir tuštintis kur papuola.
Jūs ir Jūsų augintinis tikrai pamėgsite šuniuko narvą
Yra visa eilė privalumų, kuriuos suteikia narvas:
• Jūsų šuniuko saugumas
• Jūsų šuniuko apsauga
• Jūsų asmeninių daiktų apsauga (nuo graužimo, tuštinimosi ir t.t.)
• Padeda išmokyti graužti tik tinkamus daiktus ir tuštintis tik reikiamose vietose
• Palengvina keliones (šuniukas pripranta būti narve kelionių metu)
• Sustiprėja šuns-savininko ryšys (mažiau problemų reiškia mažiau disciplinos Jūsų šuniukui, Jūs patirsite mažiau nusivylimų).
Pirma žingsnis yra narvo įsigijimas. Svarbiausia atminkite, kad Jūsų šuniui turi būti pakankamai vietos stovėti ir apsisukti – net tada, kai jis pilnai pasieks suaugusio šuns svorį. Tipiškai narvai būna dviejų rūšių: metaliniai sudedami narvai su padu arba plastikiniai kelioniniai boksai. Kai kuriems šunims labiau patinka mažas kambarys, aptvaras ar maniežas. Kadangi šunys yra socialūs gyvūnai, geriausia vieta narvui yra kambarys, kuriame visa šeima praleidžia daugiausiai laiko – virtuvė, svetainė ar miegamasis. Nelaikykite narvo izoliuotoje vietoje, kaip pavyzdžiui, skalbykla ar katilinė. Kad narvas būtų šuniukui maloni vieta niekada jo nenaudokite šuniuko baudimui. Tačiau, žinoma, Jūs galite narvą naudoti siekdami išvengti galimų problemų (pvz.: graužimo, namų teršimo). Radijas ar televizorius gali padėti nuraminti jūsų šuniuką, o kartu ir užblokuoja aplinkos garsus, kurie gali sukelti šuniuko lojimą.
Šuniuko dresūra
Savo šuniuką supažindinkite su narvu kiek įmanoma anksčiau. Įdėkite į jį kelis skanėstus, žaislų ar maisto, kad paskatintumėte paties šuniuko domėjimąsi narvu. Pirmą kartą uždarykite šuniuką į narvą tik po to, kai smagiai su juo pažaisite, pabėgiosite ir kai šuniukas pilnai išsituštins (tada kai jis bus pakankamai nuvargęs ir norės nusnausti). Patalpinkite šuniuką į narvą kartu su žaisliuku ir keliais skanėstais, tada uždarykite dureles. Išeikite iš kambario, bet likite pakankamai arti, kad girdėtumėte savo šuniuką. Pirmais kartais galite susidurti su tam tikro laipsnio nerimavimu kai šuniukas atskiriamas nuo kitų šeimos narių. Niekada neskatinkite tokio šuniuko elgesio išleisdami jį iš narvo kai jis staugia ar inkščia. Ignoruokite jį tol, kol šuniukas baigs inkšti ir tik tada išleiskite iš narvo. Jeigu šuniukas niekaip nenurimsta, gali prireikti lengvo koregavimo. Tačiau nekoreguokite šuniuko elgesio agresyviai – tokiu būdu tik paskatinsite jo nerimą ir baimę ir šuniukas pradės inkšti dar stipriau ar net pasituštins. Koreguojant šuniuko elgesį stenkitės, kad šuniukas nepamatytų Jūsų ir nesusietų bausmės su Jumis. Lojimą galima nutraukti apipurškiant šuniuką vandeniu (iš vandens šautuvo) ar intensyviai pabarškinant skardinę su keliomis monetomis. Arba pabandykite nuotolinio valdymo sistemą susijusią su vandens talpykla ar signalizacija, esančia prie šuniuko narvo. Prekyboje galima įsigyti priemonių, kurias aktyvuoja šuns lojimas ir jos paskleidžia dėmesį nukreipiantį kvapą ar įjungia signalizaciją. Šuniukų savininkai uždeda šias priemones ant savo augintinių ar laiko jas prie narvo. Jeigu šios priemonės nedelsiant nenutraukia lojimo ar sukelia šuniukui didelį stresą – nebenaudokite jų.
Suaugusio šuns dresūra
Suaugusio šuns dresiravimas yra labai panašus į mažo šuniuko, išskyrus pirmą supažindinimą su narvu. Supažindinkite savo šunį su narvu pirmas kelias dienas pastatydami jį šuns valgymo zonoje ir palikdami praviras dureles. Į vidų įdėkite maisto, skanėstų, žaislų, kad šuo pats norėtų užeiti į narvą. Kai tik šuo įpras savo noru be jokios baimės užeiti į narvą bus pats laikas uždaryti dureles. Kai kurie šunys greičiau pripranta prie narvo, kai jis (su visu šuns guoliu) yra pastatomas į įprastą šuns miegojimo vietą ir šuniui leidžiama miegoti narve visą naktį. Baudžiant šunį naudokitės tokiais pačiais metodais kaip ir šuniukui. Ir vėlgi – niekada nebauskite savo šuns uždarydami jį į narvą. Palaipsniui ilginkite laiką, kurį Jūsų šuo turi ramiai praleisti narve prieš Jums jį paleidžiant.
Kelionė
Be to, narvas yra puiki priemonė keliaujant su šunimi. Pradėkite nuo trumpų kelionių ir palaipsniui jas ilginkite. Vežkitės šunį kartu kai vykstate į parduotuvę, parką ar važinėjate po miestą – visur, kad tik Jūsų šuo greičiau priprastų prie kelionių narve ir jos jam asocijuotųsi su teigiamomis emocijomis.