top of page

KAČIŲ IR KALIŲ PIENO LIAUKOS AUGLIAI

Miegantis katinas

Pieno liaukos augliai – tai viena dažniausiai pasitaikančių vyresnio amžiaus nesterilizuotų patelių sveikatos problemų. Taip pat tai dažniausiai pasitaikanti navikų rūšis šunims. Gali atsirasti nuo 4 metų amžiaus, vidutiniškai dažnai pasitaiko nuo 7 metų, labai dažnai 10 metų ir vyresnėms kalėms. Dažniausiai navikai išsivysto paskutinėse dviejose pieno liaukų porose, bet būtina apžiūrėti visas pieno liaukas. Patinų tarpe šie navikai pasitaiko retai.

Sterilizavus kales iki pirmos rujos, lieka tik 0,5 % tikimybė atsirasti pieno liaukos navikams, sterilizavus tarp pirmos ir antros – 8 % tikimybė, nuo antros rujos iki 2,5 metų – 26 %, vėlesnė sterilizacija šių navikų atsiradimo tikimybei didesnės įtakos nebeturi. Ankstyvesnė kačių sterilizacija taip pat sumažina pieno liaukos auglių atsiradimo tikimybę.

Siamo ir Persų veislės katės turi didesnę riziką piktybiniams pieno liaukos augliams ir jų metastazėms, beveik visada (apie 100 % atvejų) šių veislių kačių pieno liaukos augliai yra piktybiniai. Piktybiniai navikai auga greit ir neprognozuojamai, todėl būtina pastovi profilaktinė apžiūra, ypač nesterilizuotoms katėms.

Kilus įtarimui dėl guzelio ar sukietėjimo Jūsų augintinio papilvėje, būtinai pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju, kol augliukai pieno liaukoje yra iki 0,5 cm dydžio, juos pašalinus prognozė gera, maža metastazių ir navikų atsinaujinimo tikimybė. Nustačius, kad tai pieno liaukos auglys, atsižvelgiant į gyvūno amžių ir auglio dydį, gali būti rekomenduojama pasidaryti plaučių rentgenogramą, nes pieno liaukos navikai dažniausiai metastazuoja į plaučius, taip pat verta padaryti biocheminius kraujo tyrimus, kad būtų teisingai įvertinta narkozės rizika.

Norint žinoti tikslią diagnozę, ar auglys piktybinis, ar gerybinis, galima prieš operaciją atlikti biopsiją arba histologinį auglio tyrimą po operacijos. Prieš operaciją atlikta biopsija suteikia daugiau informacijos chirurgui apie auglio šalinimo kraštų dydį. Atliekant mastektomiją (pieno liaukos navikų šalinimą) taip pat daroma ir sterilizacija, tai ypač svarbu katėms, nes jų pieno liaukos navikų atsiradimui didelę įtaką turi hormonai. Visą profilaktiką, tyrimus ir mastektomiją galite atlikti Žvėryno veterinarijos gydykloje.

bottom of page