top of page

ŠUNŲ MITYBA

Juodas šuo, mopsas, žiūri į maistą

Šuns maisto medžiagų poreikiai keičiasi per visą jo gyvenimą. Šiuo klausimu atlikta daugelis tyrimų. Šuo, kaip žmogaus draugas, atlieka daug funkcijų. Priklausomai nuo jų, šuns energijos poreikis yra labai nevienodas. Lyginant su kitais gyvūnais šunų svoris taip pat yra labai skirtingas. Pavyzdžiui či chua chua veislės šuo vidutiniškai sveria 1 kg, o senbernaras gali sverti iki 115 kg. Kad iš pašaro būtų gaunama pakankamai energijos, jis turi būti sudarytas iš gerai virškinamų komponentų. Šunys nėra vien tik mėsėdžiai: nors pirmieji šunys buvo plėšrūnai ir maitinosi savo sumedžiotu grobiu, tačiau jie ėdė ne tik pagautos aukos mėsą, bet ir vidaus organus bei skrandžius su apvirškintais augalinio pašaro likučiais.

DAŽNIAUSIOS ŠĖRIMO KLAIDOS:

  • Šėrimas tik mėsos produktais šunims sukelia taip vadinamą „mėsos sindromą“ (kalcio trūkumą).

  • Netinkamas kalcio ir fosforo santykis racione sutrikdo kaulų vystymąsi, tai yra negrįžtamas procesas.

  • Skanėstai nuo jūsų stalo yra per sūrūs ir per riebūs.

  • Mineralų ir vitaminų trūkumas.

ŠUNIUKŲ ŠĖRIMAS

Šuniukai auga bene greičiausiai iš visų žinduolių. Per savaitę jų svoris padvigubėja. Dėl to reikalavimai pašarui yra labai dideli. Pirmas tris savaites šuniukai maitinasi tik motinos pienu. Pirmomis dienomis kalės piene (krekenose) yra antikūnių, kurie šuniukus apsaugo nuo infekcijų. Šuniukui esant trijų savaičių amžiaus, galima pradėti jį šerti tuo pačiu pašaru, kurį ėda jų motina. Toks raciono keitimas turi vykti palaipsniui, kad organizmas priprastų prie naujo pašaro. Šerti reikia iš žemo indo, pašarą gerai išmaišyti iki vienalytės masės. Pradžioje šuniukas ėda labai mažai, bet apie 6-tą savaitę šis pašaras jau sudarys 80-90 % jų raciono. Šuniukai atjunkomi nuo motinos 6-8 savaitę. Tada jie jau gali maitintis vien tik sausu ar konservuotu pašaru. Šuniukui ypač daug energijos reikia iki 6 mėn., todėl šerti jį derėtų 4-5 kartus per dieną. Šėrimo periodiškumas ir energijos poreikis sumažėja pasiekus savo veislei atitinkamą svorį. Augant svoriui mažėja energijos poreikis. Tokie pakitimai būna skirtingi. Pvz. didelių veislių šunys net sulaukę 18-24 mėn. dar nebūna pasiekę maksimalaus svorio, todėl jų poreikiai labai skiriasi nuo miniatiūrinių veislių šunų poreikių, augantys skirtingų veislių šuniukai negali būti šeriami vienodu pašaru.

KODĖL PIRMASIS PAŠARAS ŠUNIUKUI YRA TOKS SVARBUS?

Pašaras, kuriuo šuniukai šeriami jų vystymosi metu, yra ypač svarbus, kad jie užaugtų stiprūs ir sveiki. Jiems reikia pašaro, kuris aprūpintų juos būtinu energijos kiekiu bei patenkintų maisto medžiagų poreikius jų greito augimo metu.

AUKŠTOS KOKYBĖS PAŠARAS ŠUNIUKUI GARANTUOJA:

  • Optimalų augimą

  • Stiprią ir sveiką imuninę sistemą

  • Sveiką odą ir žvilgantį kailį

  • Stiprius kaulus

  • Ilgą ir sveiką gyvenimą

ŠUNINGOS IR ŽINDAMOS KALĖS ŠĖRIMAS

Paskutinėje nėštumo stadijoje ir ypač maitinant šuniukus labai stipriai padidėja kalės energijos poreikis. Iki šuniavimosi kalės svoris padidėja apie 25%. Žindant šuniukus energijos poreikis yra kartais net 2-3 kartus didesnis nei normaliai. Kalės pieno sudėtis ir kiekis turi tenkinti greitai augančių šuniukų poreikius. Todėl reikalavimai kalės pašarui yra labai dideli. Joms reikia pašaro, turinčio daug energijos, amino ir riebiųjų rūgščių, mineralinių medžiagų ir vitaminų.

bottom of page