ŠUNŲ STERILIZACIJA IR KASTRACIJA
Šuns kastracija
Chirurginė procedūra, kurios metu pašalinami šuns reprodukciniai organai (lytinės liaukos-sėklidės).
Šuns (kalės) sterilizacija
Chirurginė procedūra, kurios metu pašalinama kalės reprodukciniai organai (lytinės liaukos-kiaušidės).
Kodėl rekomenduojama sterilizuoti kales?
-
Kontrolė dėl reprodukcijos: sterilizacija užkerta kelią nepageidaujamiems šuniukams.
-
Sveikata: kalėms sterilizacija gali sumažinti riziką susirgti tam tikromis reprodukcinėmis ligomis, pavyzdžiui, gimdos uždegimu ar pieno liaukų navikais.
-
Elgesys: sterilizacija gali turėti įtakos šuns elgesiui ir sumažinti lytinių hormonų sukeliamas elgesio problemas. Tai gali padėti sumažinti agresiją, nepaklusnumą ir nepageidaujamą elgesį.
-
Komfortas ir patogumas: sterilizacija gali sumažinti nepageidaujamą dėmesį iš kitų šunų rujos metu.
Kodėl rekomenduojama kastruoti šunis?
-
Kontrolė dėl reprodukcijos: kastracija užkerta kelią nepageidaujamam dauginimuisi. Tai padeda kontroliuoti populiacijos augimą ir mažina benamių šunų skaičių.
-
Sveikatos privalumai: kastracija gali sumažinti šuns riziką susirgti tam tikromis reprodukcinėmis ligomis, pvz., prostatos problemomis. Tai taip pat sumažina lytinių hormonų sukeliamas ligas ir padeda išvengti tam tikrų nuo hormonų priklausančių elgesio problemų.
-
Elgesio kontrolė: kastracija gali sumažinti arba net pašalinti tam tikras nepageidaujamas elgesio formas - agresiją, teritorijos žymėjimą, bėgimą iš namų.
-
Socialinės integracijos palengvinimas: kastracija gali pagerinti šuns socialinę integraciją su kitais šunimis ir žmonėmis. Tai gali sumažinti agresyvumo ar dominavimo tendencijas ir padėti šuniui bendrauti su kitais šunimis ir šeimos nariais.
Kuo skiriasi šuns kastracija nuo sterilizacijos?
Patinams atliekama kastracija, kurios metu pašalinamos sėklidės, o patelėms atliekama sterilizacija, kuomet pašalinamos kiaušidės ir gimda. Kalės sterilizacija - sudėtingesnė operacija už kastracija ir reikalauja ilgesnio operacijos ir atsigavimo laiko.
Šuns ruja
Šuns ruja - reprodukcinio ciklo laikotarpis, kuomet kalė gali apsivaisinti. Kalės ruja trunka maždaug 3-4 savaites ir prasideda lytinės brandos sulaukusiems šunims - maždaug nuo 6-12 mėnesių. Kalės rujoja apie 2 kartus per metus (kas 5-10 mėnesius).
Rujos simptomai - kraujavimas iš makšties, dažnas šlapinimasis, susijaudinimas, stiprus potraukis patinams (galimas bėgimas iš namų).
Rujos laikotarpiu būtina imtis ypatingų atsargumo priemonių norint išvengti nepageidaujamo apvaisinimo. Pasivaikščiojimų metu laikykite kalę ant pavadėlio, stebėkite ją, venkite vietų, kuriose gali būti kitų šunų. Efektyviausias būdas išvengti nepageidaujamo kalės nėštumo yra sterilizacija.
Kada rekomenduojama sterilizuoti kales ar kastruoti šunis?
Kales dažniausiai rekomenduojama sterilizuoti nuo 6 iki 12 mėnesių amžiaus. Šunims (patinams) kastracijai nuo 10 mėnesių, jei nėra reikalo anksčiau.. Vyresnius šunis ar jau palikuonių atsivedusias kales taip pat galima kastruoti ar sterilizuoti. Konkrečią rekomendaciją geriausia gauti pas veterinarą, atsižvelgiant į šuns veislę ir sveikatos būklę. Veterinaras padės nustatyti tinkamą sterilizacijos ar kastracijos laiką.
Galutinį sprendimą dėl šuns sterilizacijos ar kastracijos turėtumėte priimti po kruopštaus apsvarstymo ir konsultacijos su veterinaru. Vilnius Vet veterinarai Jums paaiškins visas procedūros detales ir padės priimti geriausią sprendimą!